Naujienos

Šiaulių termofikacinės elektrinės projektas nominuotas Europos projektų apdovanojimams

2021 03 26

Tarp inovatyviausių Lietuvos ES projektų, nominuotų kasmetiniams Europos Komisijos organizuojamiems Europos projektų apdovanojimams „Regiostars2021“, Lietuvos verslo paramos agentūra (LVPA) šiemet pateikė AB „Šiaulių energija“ Šiaulių termofikacinės elektrinės projektą.

AB „Šiaulių energija“ projektas nominuotas žalios ir atsparios bendruomenės miesto ir kaimo aplinkoje – „Green Europe“ kategorijoje. Jis – vienas iš šešių šalies mastu LVPA išskirtų projektų, kuriuos įgyvendina Lietuvos įmonės, gamyboje diegiančios inovatyvias skaitmeninimo ar žaliąsias technologijas, investuojančios į tvarią energetiką ir taip siekiančios reikalingą energiją pasigaminti iš atsinaujinančių išteklių bei mažinti CO2 emisijas.

Kadangi nominantų projektai gali būti baigti arba vis dar įgyvendinami tiek 2007–2013 m., tiek 2014–2020 m. laikotarpio lėšomis, Šiaulių termofikacinės elektrinės projekto dalyvavimui apdovanojimuose nesutrukdė tai, kad jis įgyvendintas jau beveik prieš dešimtmetį – 2012 metais. Tuomet Šiauliai tapo miestu, naudojančiu atsinaujinantį kurą. 37 MW šilumos galios ir 11 MW elektros galios kogeneracinės elektrinės projektas iki šiol yra didžiausias bendrovės istorijoje tiek savo apimtimi, tiek verte, kuri viršijo 30 mln. Eur.

2012 m. spalį, pradėjus eksploatuoti Šiaulių termofikacinę elektrinę, šilumos kaina AB „Šiaulių energija“ vartotojams sumažėjo 16,6 proc. Prieš biokuro įdiegimą, bendrovės CO2 emisija siekė apie 100 tūkst. t per metus, pradėjus veikti kogeneracinei jėgainei, CO2 išmetimai sumažėjo apie tris kartus.

AB „Šiaulių energija“ termofikacinė elektrinė gamina ne tik šilumos, bet ir elektros energiją. Elektrą bendrovė parduoda Lietuvos elektros tinklams, taip pat naudoja šilumos gamyboje ir savo reikmėms. Per metus Šiaulių termofikacinėje elektrinėje pagaminama apie 62 tūkst. MWh elektros, iš jų – apie 8 tūkst. MWh savo reikmėms. Apie 54 tūkst. MWh yra patiekiama į tinklus, tokiu būdu didinant bendrą Lietuvoje naudojamos žaliosios energijos kiekį.

LVPA atrinktus ES investicijų projektus perdavė LR finansų ministerijai, kuri organizuoja tolesnį atrankos etapą. Jos atrinktų projektų vykdytojai vėliau paraiškas teiks Europos Komisijos sudarytai apdovanojimų komisijai.

25 į finalą patekę projektai turės galimybę dalyvauti filmuko apie savo projektą kūrime, kurį finansuos Europos Komisija. Publikos prizas viešo balsavimo būdu atiteks vienam iš finalistų. Finalinis apdovanojimų renginys planuojamas 2021 m. pabaigoje Dubrovniko mieste, Kroatijoje.



Paskutinį kartą redaguota: 2021-03-26