Naujienos

Šiaulių miesto mero ir AB „Šiaulių energija“ siekis užtikrinti centralizuotai tiekiamos šilumos vartotojų interesus

2022 04 26

Didėjant technologinio kuro, energetinių resursų kainoms AB „Šiaulių energija“ ieško būdų kaip mažinti šilumos kainų didėjimą. Vienas iš būdų – atsinaujinančių išteklių panaudojimas šilumos gamyboje.

Dėl geopolitinių priežasčių šis šildymo sezonas buvo vienas brangiausių. Gamtinių dujų kainoms pasiekus rekordines aukštumas, atitinkamai didėjo ir mokesčiai centralizuotai tiekiamos šilumos vartotojams. Nors valstybė ir skyrė 9 proc. PVM kompensaciją sumažindama sąskaitas už šildymą, tačiau bendrovė ieško ilgalaikių galimybių, kaip vartotojams sumažinti šilumos kainą.

AB „Šiaulių energija“, siekdama atstovauti savo vartotojų interesus, turi sprendimus, kaip stabilizuoti šilumos kainų didėjimą. Bendrovė planuoja įgyvendinti atsinaujinančius energijos išteklius naudojančio didelio efektyvumo biokuro katilo su šilumos siurbliu investiciją. Ji jau yra suplanuota, atlikti paruošiamieji darbai, rengiami viešojo pirkimo dokumentai, pasiruošta suderinimui su atsakingomis institucijomis ir galėtų būti įgyvendinta nedelsiant, tačiau svarbu, jog ši investicija būtų finansuojama valstybės ar Europos Sąjungos struktūrinių fondų, taip kompensuojant investicijos kaštų įtaką šilumos kainos didėjimui. Tai leistų ne tik tiekti šilumos energiją vartotojams pigiau, siekti energetinės nepriklausomybės, kuri šių dienų kontekste ypatingai aktuali, bet ir prisidėtų prie aplinkos taršos mažinimo. Taip pat vietinių energijos išteklių naudojimas energijos gamybai skatintų visos šalies ekonomiką, didintų darbo vietų skaičių.

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas bei bendrovė ne kartą raštu kreipėsi į Lietuvos Respublikos energetikos ministeriją su prašymu sudaryti sąlygas pradėti įgyvendinti numatytas investicijas, tačiau ministerija reikiamų sprendimų priimti neskuba. Teigia, jog kvietimus dalinei paramai gauti (jei tokiems projektams iš viso bus numatyta) šilumos ūkio rinkos dalyviams, planuojama skelbti tik 2023 m. pirmoje pusėje, o tai reiškia, jog bendrovės numatyta investicija galėtų būti įgyvendinta ir pradėtų teikti naudą šilumos vartotojams, tik po keleto metų.

2022 m. balandžio 22 d. meras pateikė prašymą Lietuvos Respublikos Seimo ekonomikos komitetui, Vyriausybei, Energetikos ministerijai bei Valstybinei energetikos reguliavimo tarnybai, kuriuo prašoma kuo skubiau rasti galimybę suteikti valstybės finansinę paramą AB „Šiaulių energija“ numatytos investicijos įgyvendinimui.

Siekiant kiek įmanoma greičiau užtikrinti Šiaulių miesto centralizuotai tiekiamos šilumos kainos mažėjimą vartotojams, sumažinant jiems finansinę naštą, AB „Šiaulių energija“ tikisi, kad kuo skubiau bus išspręstas paramos skyrimo klausimas biokuro katilinės statybai.

Nuotrauka Vitalio LebedžioPaskutinį kartą redaguota: 2022-04-26