Naujienos

Naujas šildymo sezonas – brangesnis ar...

2021 09 28

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius rugsėjo 24 d. mieste paskelbė šildymo sezono pradžią, šildymą vartotojams įjungiant ne vėliau kaip iki rugsėjo 28 d. Ko laukti iš jau prasidedančio šildymo sezono šiauliečiams ir kitiems „Šiaulių energija“ vartotojams? Viešojoje ir socialinėje erdvėje dažnai abejojama, ar suskubti pradėti šildyti būstą vos pradėjus vėsti orams, ar neskubėti ir pataupyti?  Pasvarstykime drauge.

Kas laimi: besišildantis ar taupantis?

Nuo ko priklauso šilumos suvartojimas kiekviename daugiabutyje? Pastatą pasiekiantį šilumos kiekį tiksliai matuoja jo šilumos skaitiklis. Iš jame užfiksuoto skaičiaus atėmus šilumos energiją, sunaudotą viso namo karšto vandens ruošimui ir jo temperatūros palaikymui, gausite šilumą, skirtą šildymui. Šis šilumos kiekis kiekviename pastate – skirtingas ir jo dydį labiausiai lemia lauko oro temperatūra ir namo būklė.

Visi „Šiaulių energijos“ šilumos punktai yra automatizuoti ir šildymas juose sureguliuotas pagal lauko oro temperatūrą, t. y. taip, kad lauke esant + 10–12 oC šilumos, energija šildymui nebenaudojama. Pernai šildymo sezonas prasidėjo apie spalio vidurį, tačiau užpernai jo pradžia buvo maždaug tuo pat metu kaip šiemet, todėl pamėginkime prisiminti 2019-ųjų spalį ir paprognozuoti, kiek galėtų šildymas kainuoti jau šių metų spalį.

Vidutinė lauko oro temperatūra 2019 m. spalį siekė + 9,4 °C, o Šiaulių miesto ir rajono bei Kuršėnų vartotojų vidutinis būsto šildymui suvartotos šilumos kiekis per mėnesį sudarė 7,54 kWh/m². Padalinus jį iš spalį sudarančios 31 paros, gautume, kad per parą sunaudota tik apie 0,24 kWh/m2. Padauginus šį skaičių iš vidutinio buto ploto, t. y. 60 m2, ir įvertinant šilumos kilovatvalandės kainą, kuri šių metų spalio mėnesį sieks 5,31 ct/kWh (su 9 proc. PVM), gautume, kad paros šildymas šių metų spalį galėtų kainuoti tik kiek daugiau nei 70 ct vidutinio dydžio butui. Žinoma, temperatūrai nukritus, šilumos suvartojimas didėtų, atitinkamai šiek tiek didėtų ir mokėjimai. Tačiau peržvelkime ankstesnių metų spalio mėnesio vidutinės lauko oro temperatūros statistiką: 2020 m. ji siekė + 8,1 °C, panašiai ir 2018 m. spalį buvo + 9 °C.

Taigi, šildymo sezono pradžioje, kai lauke vidutinė oro temperatūra nusileidžia vos keliais laipsniais žemiau +10 oC šilumos, centralizuotas šildymas ir dabartinėmis kainomis išliks santykinai pigus. Žymiai daugiau išleistumėte, jei kambarius šildytume elektriniais šildytuvais, kurie, beje, nepadėtų užtikrinti tolygaus visų buto kambarių šildymo. O jo nebuvimas gresia peršalimo ligomis, papildomomis išlaidomis vaistams ir prarastu darbingumu, kurių pasekmės kainuotų daugiau nei šildymas, jau nekalbant apie jo teikiamą komfortą. 

Primename, kad galutinės gyventojų išlaidos šildymui priklauso ne tik nuo šilumos kainos ir lauko oro temperatūros, jas lemia jų gyvenamųjų namų būklė: senose, prastos šiluminės izoliacijos namuose šilumos suvartojimas ir atitinkamai išlaidos šildymui bus didesni. Jei Jūsų namas dar nėra atnaujintas, gal laikas pagalvoti apie jo renovaciją?

Naujas sezonas – brangesnis ar... pigesnis?

Šiemet pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, stebimas technologinio kuro, energetinių resursų kainų didėjimas.  „Šiaulių energija“ naudojasi visomis galimybėmis kurą įsigyti kiek įmanoma pigiau, tačiau jau ne paslaptis, kad šildymo kainos neišvengiamai keisis. Kaip?

Lyginant su išskirtinai pigiu pernykščiu šildymo sezonu, pirminiais mūsų skaičiavimais šį šildymo sezoną vidutiniškai per mėnesį gyventojų išlaidos 60 m2 buto šildymui gali didėti apie 14,6 Eur, t. y. mažiau nei puse euro per dieną.  Be to bendrovė atkreipia dėmesį, kad mažas pajamas turintiems asmenims,  besinaudojantiems teise į kompensaciją, padidėjus šilumos kainai, mokėjimo suma nesikeis. Padidės tik kompensacijos dydis.

Tačiau dar kartą reikia atkreipti dėmesį į tai, kad kuro kainų lygis praėjusį šildymo sezoną buvo neįprastai žemas. Jei lygintume prasidedančio šildymo sezono numatomas išlaidas su 2012/2014 m. sezonų išlaidomis šildymui, pastebėtumėme, kad šios net mažėja. Kai tuo tarpu daugelio gyventojų pajamos per tą laikotarpį nuosekliai didėjo.

Prognozuojama, kad Šiaulių miesto centralizuotai tiekiamos šilumos vartotojams išlaidos už 60 m2 buto šildymą 2021/2022 m. šildymo sezono metu, lyginant su 2012/2013 m. šildymo sezonu,  vidutiniškai per mėnesį bus mažesnės apie 8,8 Eur, o lyginant su 2013/2014 m. šildymo sezonu,  vidutiniškai per mėnesį bus mažesnės apie 6,8 Eur.

Didžiosios dalies „Šiaulių energijos“ vartotojų, kuriems bendrovė ne tik tiekia šilumą, bet ir prižiūri šildymo ir karšto vandens sistemas, būstai jau šildomi. Jei Jūsų namo dar nepasiekė šiluma, kreipkitės į savo šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtoją.  Jei vis dėlto savo daugiabučio namo šilumos vartotojų balsų dauguma nusprendėte pradėti savo pastato šildymą kitu laiku, negu savivaldybių institucijų nustatyta šildymo sezono pradžia, apie savo sprendimą kuo skubiau informuokite mūsų bendrovę. Mes savo ruožtu ne vėliau kaip per 2 darbo dienas šį sprendimą įgyvendinsime.

Labiausiai prasidedant šiam šildymo sezonui linkime mūsų vartotojams mėgautis jaukia namų šiluma ir kritiškai ir atsakingai vertinti Jus viešojoje ir socialinėje erdvėje pasiekiančią informaciją.

Įspūdingi skaičiai vartotojų naudai

„Šiaulių energijai“ vartotojai dėl biokuro naudojimo vietoje gamtinių dujų šilumos gamyboje bei kainos mažinimo 2012–2020 metų laikotarpiu sutaupė 60 mln. Eur., t. y. vienas vartotojas per minėtą laikotarpį 60 m2 buto šildymui sutaupė apie 1368 eurus.Paskutinį kartą redaguota: 2021-09-28