Naujienos

AB „Šiaulių energija“ hidrauliniai bandymai jau įpusėjo, o gyventojai jų beveik nepastebėjo

2021 07 19

Šiemet AB „Šiaulių energija“ jau atiko daugiau nei pusę gegužės viduryje pradėtų hidraulinių bandymų, skirtų šilumos perdavimo tinklų sandarumui ir tvirtumui patikrinti. Nors jų metu dažniausiai yra laikinai nutraukiamas karšto vandens tiekimas, gyventojams šildyti vandenį prausimuisi ir maudytis apsipilant šiltu vandeniu iš puodų šį kartą beveik neteko. Vis kitoje Šiaulių miesto ir rajono dalyje hidrauliniai bandymai prasideda kiekvieną pirmadienį ryte, o atstatyti šilumos tiekimą karštam vandeniui didžiajai daliai vartotojų po bandymų pavyksta iki to paties pirmadienio darbo dienos pabaigos.

Kaip hidrauliniai bandymai vyksta Šiauliuose

 Tokio, tik minimalius nepatogumus vartotojams sukeliančio hidraulinių bandymų grafiko atsiradimą lėmė savalaikis bendrovės administracijos sprendimas didžiausios iš AB „Šiaulių energija“ turimų ir gausiausią vartotojų skaičių aptarnaujančios Pietinės katilinės hidraulinių bandymų skaidymas atskirais etapais. Dėl mažesnės darbų apimties atsakingi bendrovės darbuotojai bandymus gali atlikti greičiau ir operatyviau, o šilumos tiekimą karšto vandens ruošimui vartotojams atnaujinti iš karto bandymams pasibaigus. 

Abejojantiems hidraulinių bandymų nauda vartotojams primename, kad tokie bandymai – būtini, siekiant išvengti rimtesnių gedimų šilumos perdavimo tinkluose šildymo sezono metu. Gana dažnai defektai vamzdynuose išryškėja būtent hidraulinių bandymų metu. Šie bandymai pradedami pavasarį, vos pasibaigus šildymo sezonui, kad kuo anksčiau būtų nustatytos vietos, kuriose būtina keisti šilumos tinklus. Ne visuomet gedimai atsiranda tose vietose, kurias jau suplanuota renovuoti.

Kaip vyksta hidrauliniai bandymai? Šiandien sustojome netoli Šiaulių „Juventos“ progimnazijos, kur AB „Šiaulių energija“ darbuotojai atliko Pietinės katilinės 12 etapo hidraulinį bandymą. Beje, hidraulinių bandymų atlikimo grafikas visuomet iš anksto būna derinamas su miesto ir rajono savivaldybėmis. Mūsų aplankytoje vietoje išvydome nutiestas dvi žarnas, sujungtas su siurbliu. Pro vieną žarną iš veikiančio vamzdyno į siurblį buvo tiekiamas vanduo, kuris, pro kitą žarną buvo paduodamas bandomam vamzdynui. Hidraulinis bandymas – tai vamzdynų stiprumo patikrinimas, kuomet juose trumpam ženkliai padidinamas slėgis.

Slėgį bendrovės darbuotojų bandymų metu pakelia iki 16 barų ir laiko 5 minutes, kaip nurodo teisės aktai. Po to jis sumažinamas iki darbinio 3 barų lygio (žiemos metu laikomas didesnis – 6 barų slėgis). Sumažinus slėgį, darbininkų brigada apeina visas teritorijoje esančias šilumos kameras ir ieško nutekėjimo trasoje. Nesvarbu, kad trasa netrūko ir išlaikė bandymą, bet nedidelių nesandarumų gali būti, tad reikia patikrinti, nusileisti į kameras, apžiūrėti, ar niekur neprabėga vanduo.

Jei tinkamai pasiruošta, nebaisus ir vamzdyno įtrūkimas

Hidrauliniam bandymui būtina tinkamai pasiruošti: tikrinamas vamzdynas iš anksto turi būti atjungtas nuo likusių šilumos perdavimo tinklų, todėl daliai vartotojų laikinai nutraukiamas karšto vandens tiekimas. Dažniausiai pastatų šilumos punktų įrenginiai ir vidaus šildymo sistemos nėra pritaikyti padidintam slėgiui ir bandymų metu jie gali įtrūkti, deformuotis. Todėl iki pirmosios einamųjų bandymų dienos 8 val. būna užtikrinamas patikimas visų šilumos punktų ir vidaus šildymo sistemų atjungimas, uždarant įvadines sklendes ir už jų esančias šilumos punkto sklendes, tarp jų atidarant išleidimo ventilius. Jeigu sklendės nesandarios, būna įdedamos aklės už įvadinių sklendžių iš šilumos punkto pusės.

Staigiai kritęs slėgis bandymo metu išduoda po žeme įtrūkusį vamzdyną. Tokie įtrūkimai, laikui bėgant, gali atsirasti dėl įvairių priežasčių – temperatūrinių įtempimų, vamzdynų nuovargio, kanalų nesandarumo. Į šiuos plyšius patekus drėgmei, jie didėja, o drėgmei per izoliaciją pasiekus vamzdynus, prasideda jų korozija.

Tiksli įtrūkimo vieta hidraulinių bandymu metu nustatoma specialiu įrenginiu. Toje vietoje pažeistas vamzdynas būna atkasamas ir pakeičiamas. Kartais tenka keisti vos vieno ar dviejų metrų vamzdžio atkarpą, kartais – ir keleto metrų ilgio.

Iš viso šiemet AB „Šiaulių energija“ hidraulinių bandymų metu kol kas nustatyta apie 13 gedimų, pernai visų hidraulinių bandymų metu jų buvo 48.

Mūsų aplankytas hidraulinis bandymas atliktas sėkmingai, vamzdynų įtrūkimų neužfiksuota. Gyventojams šilumos tiekimas atnaujintas tos pačios dienos vidurdienį.

Ką reikia žinoti vartotojams

Šiemet Šiaulių mieste hidraulinius bandymus numatyta atlikti 13 vietų. Apie šiuos darbus informuoti prižiūrėtojai, kurie turi užtikrinti patikimą pastatų šilumos punktų ir vidaus šildymo sistemų atjungimą prieš bandymų pradžią. Gyventojai visuomet gali pasiklausti pastatų administratorių, ar buvo atlikti visi reikalingi darbai, kad dėl rimtesnių gedimų tinkluose vėliau nenukentėtų jų turtas.

Likus 10 dienų iki hidraulinių bandymų pradžios, vartotojai apie juos informuojami įvairiomis informacinėmis priemonėmis. Pakartotinai pranešimai apie numatomus karšto vandens tiekimo sutrikimus gyventojams telefonu (trumposiomis žinutėmis) išsiunčiami, likus kelioms dienoms iki hidraulinių bandymų pradžios. Jei tokių žinučių dar negaunate, bet norėtumėte gauti ateityje, maloniai prašome patikslinti savo mobiliojo telefono numerį, susisiekus Jūsų sąskaitoje nurodytu bendrovės informacijos telefonu arba elektroniniu paštu.

Visą AB „Šiaulių energija“ aptarnaujamų katilinių šilumos tinklų hidraulinių bandymų atlikimo grafiką rasite ČIA. Šalia katilinių pavadinimų pateikti adresai vartotojų, kuriems laikinai nebus tiekiamas karštas vanduo. Primename, kad nurodyta bandymų trukmė – maksimali. Dažniausiai šilumos energija karštam vandeniui pradedama tiekti anksčiau numatyto termino pabaigos. Pradėjus tiekti šilumą, informuosime administratorius, kad atidarytų įvadines sklendes.

Atsiprašome už trumpalaikius nepatogumus, tačiau jie – neišvengiami, siekiant kokybiško ir nenutrūkstamo šilumos tiekimo mūsų vartotojų namams šaltuoju metų laiku.Paskutinį kartą redaguota: 2021-07-19